niedziela, 3 marca 2013

Jestem zgubiona!

Natknęłam się kilka dni temu na informację o projekcie, który mnie z pewnością zgubi, a przynajmniej zużyje bardzo wiele wolnego czasu. Będę przeglądać, oglądać, zatapiać się w lekturę, a uśmiech pojawia się na moich ustach na samą o nim myśl. Ale może powiem konkretnie o co chodzi.Europeana Fashion, to projekt, który wystartował w marcu 2012 roku. Bierze w nim udział 22 partnerów reprezentujących wiodące instytucje zajmujące się modą w Europie. Zakłada on udostępnienie, do końca 2015 roku, ponad 700 tys. obiektów dokumentujących historię mody europejskiej, zaczynając od zdjęć, poprzez biogramy, plakaty, szkice i filmy, a na oryginalnych katalogach kończąc. Najstarsze z nich pochodzić będą z XVIII wieku. Innymi słowy powstanie coś w rodzaju modowej Wikipedii! Osobę, która wpadła na ten pomysł należałoby ozłocić!


Harpers Bazar

Portal Europeana Fashion już funkcjonuje (jest również fanpage na Facebooku, profile na g+, Twitterze itp.; jak kto woli), jednak jego oficjalna premiera zaplanowana została na 2 maja, kiedy to udostępnione zostanie pierwsze 100 tys. materiałów. Mają być usystematyzowane tak, by dało się je przeszukiwać według daty, projektanta i słów-kluczy.


W ramach projektu zorganizowanych zostanie szereg spotkań i konferencji, z których pierwsza już 17 kwietnia we Florencji. Będą dostępne dla wszystkich, wystarczy się zarejestrować.

Świetnym pomysłem jest też zakładka, w której zbierane są informacje o wystawach poświęconych modzie. Okazuje się, że trochę się dzieje w temacie! Ach, wybrać się do Londynu i przejść na wystawę poświęconą Valentino. Może to nawet nie jest taki nierealny pomysł? Będę tak zaglądać w każdym razie przed każdym planowanym wyjazdem. 

Valentino


W mediach dopiero pomału pojawiają się pierwsze informacje o Europeana fashion. Szczególnie polecam artykuł z New York Timesa., który jak dotąd rzucił najwięcej światła na temat, przynajmniej spośród tekstów w znanych mi językach. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz